هیئت مذهبی جامعة الحسین علیه السلام فریمان

هیئت مذهبی جامعة الحسین علیه السلام فریمان

فکر ،حرکت عقل است و ذکر،حیات دل. هیئت آمیزه ای است از فکر و ذکر. هیئت،محل گردآمدن به دور شمع است،پروانه وار. هیئت یعنی شبی که پروانه ها به دور شمع،بال می زنند. یعنی صدای نور شمع،که پر را می سوزاند و ناله می آفریند. ارزش هیئت به شمع آن است نه به جمع ما ناپروانه ها،که به ادای بال و پر زدن دل خوشیم.
اینجا خیمه جامعه الحسین فریمان در فضای مجازی ست. هیئتی که بیش از 15 سال پیش با ذکر یا مهدی و با استعانت از ارواح مطهر 380 شهید فریمان شکل گرفت. و امروز بعد از سال ها، بیرق هیئت به نام حضرت سیدالشهداء افراشته می شود. امروز هم برای شهید شدن فرصت هست، باید دل را صاف کرد...

یادآوری: چنانچه از شهدا و رزمندگان فریمانی و فعالیتهای اجتماعی در فریمان عکس، سند، فیلم و ... در اختیار دارید، برای انتشار به رسم امانت به ما بسپارید
.................................
خراسان رضوی- فریمان
صندوق پستی: 188-93916
پیام کوتاه: 3000502600
کانال تلگرام: jameatolhosein@

۳۸ مطلب در خرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

تاریخ شهادت: 23/4/61 شلمچه        گلزار: بهشت صادق فریمان

وصیت نامه

 پدر و مادر عزیزم شما را سفارش می کنم به این که بعد از رفتن من به جبهه نگران نباشید و پر صبر و شکیبا باشید و باید با هرگونه ظلم و ستم مبارزه کرده و دشمنان اسلام را ریشه کن کنید و همیشه طرفدار امام عزیز و روحانیت مبارز و انقلاب اسلامی هستید و باشید، و از شما خواستارم که امام را تنها نگذارید و خدای خویش را فراموش نکنید، و همیشه در نماز امام را دعا کنید، که این یاور مظلومان و یار مستضعفین و دشمن مستکبران و همسنگر حسین بن علی علیه السلام است که ندای هل من ناصر ینصرنی را سر داده و پوزه ی مستکبرین را به خاک مالید.

   پدر و مادر و همسر عزیزم! اگر چنان چه از من ناراحتی یا خشونتی خدای ناکرده دیده یا شنیده اید، از شما تقاضا دارم که از سر تقصیرات من درگذرید و مرا ببخشید. پدر و مادر و همسر عزیزم، شهادت نصیب هرکس نمی شود، مگر کسی که لیاقتش را داشته باشد و هرچه خدا خواهد همان شود؛ اگر خواست خدا بود من شهید شدم و به شهادت رسیدم و از شما تقاضا دارم به چند نکته ی زیر توجه کامل کنید. اگر شهادت نصیبم شود که ان شاء الله شود، تمام وسایل نجاری را فروخته و مقداری قرض را که توی دفتر نوشته دارم، بدهید و دینم را ادا کنید، و محل دفنم را هر جا که خودتان صلاح دانستید به خاکم بسپارید، من هم راضی هستم، چه در مشهد، در بهشت رضا و چه در فریمان، بهشت صادق فرق نمی کند. دیگر عرضی ندارم، به جز دوری و صبر و شکیبایی شما.

والسلام علیکم و رحمت الله و برکاته

   من با آگاهی کامل این راه را که همان راه حسین علیه السلام است انتخاب نموده و به نوای هل من ناصر ینصرنی حسین علیه السلام که از حلقوم خمینی کبیر بیرون آمده لبیک گفته و به دشمنان و منافقین نشان دهم که تا آخرین قطره ی خون از اسلام و امام و انقلاب و روحانیت عزیز و مبارز حمایت و پشتیبانی خواهم نمود.

    اگر خدا صد جان هم بدهد، در راه او قربانی خواهم کرد. از شما مردم غیور و مبارز همشهری عزیز می خواهم که از خون شهیدان پاسداری نمایید و خانواده های آن ها را به صبر و بردباری تشویق کرده و هیچ وقت امام را تنها نگذارند و محل دفنم به عهده ی پدر و مادرم، هرجا که صلاح دانستند به خاکم بسپارند.

   هرچند که شهادت نصیب هر کس نمی شود هرچه خواست خدا باشد همان شود و از پدر و مادرم و بچه می خواهم که صبر و شکیبایی داشته باشند و از تقصیراتم در گذرند. 

  • خادم الشهدا

عباسعلی سلطانزاده
از راست دوم: شهید محمود کاوه-نفر سوم عباسعلی سلطانزاده
ایستاده از راست: عباسعلی سلطانزاده
ایستاده از راست اول فهیمی-دوم انبایی-چهارم :صادقی، پدر شهیدصادقی-ششم: شهید اعتباری-هفتم کاظم داوری-نهم براتعلی سلطانزاده-نشسته اول مهدوی-چهارم مداح

بررسی عوامل آسیب و موانع موجود:
- حس اسطوره سازی و قهرمان پروری
- عدم آشنایی با روش های مدرن و جذاب تبلیغاتی
- تکرارهای بیهوده و برخورد قشری، شعاری و کلیشه ای با مقوله ی ایثار و شهادت
- عدم تداوم فرهنگ ایثار و شهادت در آینده، ماندن در گذشته و عدم پاسخ گویی به حال و آینده ی این فرهنگ و ناتوانی در همگرا کردن فرهنگ با شرایط وموقعیت جامعه ی امروز.
- به دنبال نتیجه بودن و از عمق کار کاستن (سطحی نگری) و انتخاب راهها و روش های کوتاه وسطحی به جای فرهنگ سازی ریشه ای و پایدار
- خالص نکردن نیت
- حسن هدایت دیگران به جای تلاش برای خودسازی
- نداشتن اطلاعات کافی در این زمینه
- ناتوانی در ایجاد احساس نیاز برای مخاطب
- جهانی شدن و ارتباطات
- تفاوت شرایط جامعه ی امروز با گذشته
- تحریف و خدشه دار کردن انگیزه های ایثارگران
- رتبه بندی ورودی ایثارگران و شهدا
- محصور کردن شهدا و ایثارگران در حیطه ی گروههای خاص
- بزرگ نمایی و مانور تبلیغاتی غیر واقعی درباره ی مزایا و تسهیلات ایثارگران
- تهاجم فرهنگی و گرایش به سمت فرهنگ بیگانه
نتیجه گیری از مباحث مطرح شده و ارائه ی راهکار:
- چند پیشنهاد برای مبلغان فرهنگ ایثار و شهادت و متصدیان امور فرهنگی:
- اتکال به خداوند، خودباوری و بازگشت به هویت دینی خویش
- اطاعت از دستورات رهبری و کسب راهنمایی از ایشان
- به جای دیگر سازی و هدایت دیگران به خودسازی و اصلاح خود بپردازند
- نیت خود را برای خدا خالص کنند و بیش از آنکه به فکر نتیجه باشند به انجام وظیفه بپردازند.
- در پی شناساندن ابعادی از فرهنگ ایثار و شهادت باشند که مقتضای جامعه ی امروز می باشد.
- زندگی ایثارگران و شهدا را سرلوحه ی زندگی خود قرار دهند.
- با کارشناسی وبررسی وضعیت جامعه ی کنونی به طرح برنامه ای بلند مدت وعملی بپردازند و از انجام اعمال سطحی و زودگذر بپرهیزند.
-به جای بزرگ نمایی درمورد شهدا و ایثارگران به بیان واقعیات دررابطه با فرهنگ ایثاروشهادت بپردازند.
- به جای برخورد کلیشه ای راهکارهای عملی مناسب و شدنی ارائه دهند و به همان اندازه به گفتارشان عمل نمایند.
- همواره سعی در کسب اطلاعات در تمامی ابعاد فرهنگ ایثار و شهادت باشند و اگر اطلاعات کافی در این زمینه ندارند با دخالت در این امور به آن خدشه وارد نسازند.
در پس کسب روش های مناسب تبلیغاتی و متناسب با مقتضیات امروز باشند.
خود نمونه ی عملی فرهنگ ایثار و شهادت باشند و فراموش نکنند که سایرین با دید دیگری به این افراد می نگرند.
- ضمن کسب علم و پیش رفتن با علم روز با روشهای مختلف ارتباطی آشنا شوند و با بررسی راههای ورود تهاجم بیگانه درصدد ارائه ی راهکاری برای خنثی سازی آن برآیند.

نویسندگان:
زهرا معدن کن
دانشجوی کارشناسی کامپیوتر
نصیبه مربوبی 
دانشجوی کارشناسی روانشناسی
  • خادم الشهدا

تاریخ شهادت: 5/1/61 شوش            گلزار: بهشت رضا مشهد

نامه شهید

ای نام تو بهترین سرآغاز

بی نام تو نامه کی کنم باز

   خدمت پدر گرامی ام سلام مخصوص می رسانم و خدمت مادر عزیزم سلام مخصوص می رسانم و خدمت خواهرم فاطمه سلام مخصوص می رسانم و خدمت خواهرم کبری سلام مخصوص می رسانم و خدمت برادر عزیزم محمدحسین سلام مخصوص می رسانم و پس از عرض سلام امیدوارم که الهی به سلامت و در عین عافیت بوده باشید و پس از تقدیم عرض سلام، سلامتی وجود شریف شما را از درگاه خداوند متعال خواهان و خواستارم و امیدوارم که هیچ گونه کسالتی و نگرانی و ناراحتی در زندگی نداشته باشید.

   مادر! باری اگر چنان چه جویای احوالات این جانب فرزند عزیزت ابراهیم نیکوخصلت را خواسته باشید بحمدلله سلامتی حاصل است و صحیح و سالم هستم و هیچ گونه نگرانی هم ندارم و به دعاگویی وجود شریف شما مشغول می باشم و جای ما گرم است، ما روزها می رویم به رودخانه آب تنی می کنیم، فکر می کنم الان چشمه علی برف می بارد. گردان ما در هفت تپه استراحت می کند و ان شاء الله هم به همین زودی به جبهه اعزام خواهیم شد و ان شاء الله پیروزی نزدیک است. و راستی نامه ی پر مهر و محبت آمیز شما که در تاریخ 7/12/60 فرستاده بودید در تاریخ 27/12/60 به دست بنده رسید و زیارت شد و بسیار خوشحال شدم و عکس ها هم رسید و این کلمه را هم عرض کنم که مادرم مبادا جوش بزنی. نکنه که هر روز به فکر باشید که آیا این ها چه کار می کنند؟! آیا چه می گذرد به ما، این حرف ها را کنار بینداز، صبر داشته باش و به فکر زندگی خودتان باشید مادر عزیزم. و خدمت دائی مهربانم سلام عرض می کنم و خدمت خانواده دائی سلام عرض می کنم و امیدوارم که همیشه در زندگی با خوشی و خرسندی و موفقیت بگذرانید.

   راستی یادم رفته است... را با خانواده سلام عرض می کنم، دیگر عرضی ندارم و بقیه ی قومان و خویشان و همسایگان هرکسی از بنده پرسید سلام می رسانم و دو قطعه عکس رهبران اسلام و یاوران بزرگ انقلاب را برای یادگاری شما می فرستم. دیگر عرضی ندارم به جز دوری شما.

   خدمت ما هم دو ماه و نیم بعد از عید معلوم می شود، اگر احتیاط نداشته باشیم که 2 ماه و نیم بعد از عید خدمت ما تمام می شود، اگر احتیاط داشته باشیم که 15/8/1361 خدمت ما تمام می شود. راستی چند تا عکس معصومه دقیقاً نمی دانم چقدر بود رسید یا نه اگر رسیده که بفرستید.

  • خادم الشهدا

پرسش: ارزش و مفهوم شهید و شهادت را با استفاده از قرآن کریم و احادیث نورانی تبیین نمایید. آیا سربازی که در درگیری با اشرار و قاچاقچیان و یا در اثر درگیری با منافقان جان خود را از دست می دهد و یا در هنگام مأموریت بر اثر تصادف کشته می شود، بنابر تعالیم اسلام شهید محسوب میشود؟

شرکت پاسداران فریمانی در مراسم چهلم شهید کلاهدوز 1360- نفر اول از چپ:حسن دیندار

قرارگاه سومار(ظفر)-از راست مسعودرحمانی ازمشهد-شهیداحمد آخشن از تربت جام-حسن دیندار

قائن 1360-ازراست حسن دیندار-عرب از کاشمر-شهید غلامعلی ملول(فریمان)-علی نادرپسند

شهید چراغچی-حسن دیندار-محسن رضایی

  • خادم الشهدا

چکیده:

فرهنگ ایثار وشهادت مجموعه ای ازمعانی نمادین است که ایثارگری و میل به شهادت را در افراد به وجود می آورد و با نهادینه شدن آن، نگرشها و رفتار افراد را به سمت رفتارهای ایثارگرانه سوق خواهد داد . انقلاب اسلامی که خود ثمره ایثارو شهادت است ، موجب تغییر و تحول در تمامی سطوح جامعه گردید یقیناً در این عصر اطلاعات ، اگر ملتی در راه حفظ و تقویت دستاوردهای فرهنگی خود قدم پیش نگذارد ، نمی تواند در مقابل تهدیدها مصون بماند. خصوصا امروزه که مظاهر تمدن جهان ، خصوصاً پیشرفت علوم، اذهان و قلوب را مسخّر ساخته است، افراد و گروه های مغرض، یا کم اطلاع و یا ساده لوح به تحریک سیاستمداران جهان خوار، می کوشند که دین اسلام و فرهنگ اسلامی و ارزشهای حاکم بر آن را مخالف و مخرب زندگی و پیشرفت معرفی کنند و برای رسیدن به اهداف خود نسل جوان ما را آماج دسیسه های فرهنگی خود قرار داده اند لیکن بر ماست که در راه شناخت و بازشناسی فرهنگ اصیل اسلامی خصوصا ارتقای فرهنگ ایثار و شهادت گامهای موثری برداشته شود. موضوع این نوشتار : ارتقا فرهنگ شهادت و ایثار در بین نسل جوان می باشد و مستند برای ما مطالب و نظرات قرآن مجید و روایات و سخنان بزرگان دین ، همچنین آرا و اندیشه های اندیشمندان اسلامی و صاحب نظران و کارشناسان در این زمینه می باشد.فایده این پژوهش بررسی دو چیز است : اول: شناخت فرهنگ ایثار وشهادت و مبانی آن دوم : چگونگی گسترش این فرهنگ در نسل جوان
ایستاده ازراست محسن پسندیده.رجبعلی میری.علی اعتباری.اصغرآزادی.شهیدصحرابین.رضافتاح زاده.محمدغفوری.ابوالقاسم کاظمیان-ایستاده روی تانک از راست شهیدمحمدمنصور قاسمی
  • خادم الشهدا

*اجازه می خواهم خاطره ای از اعزام اولین گروه فرهنگیان فریمان به جبهه های نبرد حق علیه ی باطل نقل کنم. در یک اردوی عقیدتی سیاسی در شهریور ماه 1360 در روستای چهارتکاب فریمان شرکت کردیم و در پایان این اردو، عده ای از فرهنگیان ثبت نام کردند تا در آموزش نظامی شرکت کنند و عازم جبهه شوند.

   در اوایل جنگ، آموزش ها خیلی سازماندهی شده نبود و افراد با هر میزان آموزش و آمادگی که داشتند اعزام می شدند. به محل سپاه فریمان رفتیم، به هر نفر یک کوله پشتی و یک قبضه تفنگ ام یک دادند. یکی از برادران پاسدار به نام حسینی، ماءمور آموزش ما شد. ما را به کوه های کته شمشیر علیا بردند و دو روز را در آن جا آموزش دیدیم و بعد از آن برای آموزش رزم شبانه به تنگل رباط حدیره رفتیم و دو شبانه روز را در آن جا ماندیم و بعد از آمدن به فریمان، به محل جهاد کشاورزی فعلی که در آن زمان ساختمان قدمی داشت و کارهای تبلیغاتی جهاد سازندگی در آن جا انجام می شد، به آموزش بعضی از اسلحه ها از جمله کلت، نارنجک، ژ3، برنو و تیربار پرداختیم.

آموزش نظامی در تنگل رباط حدیره

   به هرحال آموزش ما کمتر از ده روز طول کشید، ما یک گروه ده نفری بودیم که با آموزش اندکی عازم جبهه ها شدیم. تعدادی از ما، سربازی خدمت نکرده بودیم؛ توپ و تانک و خمپاره و 106 را ندیده بودیم و با صدای آن ها آشنا نبودیم که بعدا در جبهه با آن ها آشنا شدیم.

   ما در مهرماه 1360 به اهواز اعزام و از آن جا به سوسنگرد و در جبهه الله اکبر مستقر شدیم. جمع بسیار صمیمی و برادرانه ای داشتیم. لطف خدا شامل ما شد، در این جبهه ماندیم تا این که در نیمه شب هشتم آذرماه 1360 ، عملیات طریق القدس آغاز و منجر به فتح بستان گردید.

جواد عاشوری

  • خادم الشهدا

در پیشگاه خداوند سبحان حمد و شکر بجا می آوریم که نعمت تاسیس جمهوری اسلامی را تحت زعامت و رهبری امام خمینی(ره) بر ما ملت ایران مقرر فرمود؛سلام و درود خداوند بر شهیدان با فضیلتی که قلم و بیان از بازگویی کرامتشان کوتاه است، عزیزانی که بر مقتدای خود پیامبر بزرگ اسلام(ص) در جهت تهذیب و تربیت نسل انسان های با کرامتی چون خود اقتدا کردند. بهشت برین شایسته و برازنده ی شهیدانی باد که جان شیرین خویش را بر ره مقصود نهادند و حقا باید آفرین گفت بر دامان پر مهر و محبت پدران و مادرانی که با گوهر جان شیرین خویش چنین رادمردانی را تربیت کردند و در جهت سیرالی الله سوقشان دادند تا شمع محفل بشریت باشند آفرین گفت که بنا به فرموده ی باغبان لاله ها، همه ی اقتدار و عظمت این نظام الهی و مقدس و همه افتخارات حال و آینده جهان اسلام رهین همت بلند آنهاست.

  • خادم الشهدا

اهواز-سال 1365- نفر دوم از چپ: براتعلی سلطانزاده

قبل از عملیات رمضان 1361

تابستان 1365- اهواز

اولین روز اعزام به جبهه از مشهد- 1361

نفر دوم نشسته از چپ: شهید محمدصادق یزدانی

نفراول ایستاده راست: شهیدمحمدابراهیم اعتباری

  • خادم الشهدا


دلم از هجر خوبان در عتاب است

پریشانم و چشمم پر ز آب است

به رویا بارها گفته بر من

که مستغنی، چراغ انقلاب است

یل دشمن شکن، شمع شهیدان

جزایش در صف یوم الحساب است

حسین تازه داماد سکینه

فرامرزی زهجرت در عتاب است

شعری از حسین فرامرزی در وصف شهید حسین مستغنی

  • خادم الشهدا

نفر سمت راست: علی واحدی نسب

  • خادم الشهدا